Szanowni Państwo,
przedstawiamy propozycję wycieczki:
„Poznajemy Wrocław – stolicę Dolnego Śląska”
Godz. 8.30 wyjazd z Polkowic (miejsce zbiórki baseny przy SP 3)
w programie:
- spacer po ciekawych zaułkach Wrocławia
(trasa uzależniona od warunków pogodowych)
- Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielki panoramowy obraz (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.
Ogromnych rozmiarów panorama upamiętniająca zwycięską bitwę pod Racławicami miała być najważniejszą atrakcją lwowskiej Powszechnej Wystawy Krajowej w roku 1894. Jan Styka, pomysłodawca tematu i współtwórca płótna, uznał, że to właśnie ta „krzepiąca serca” batalia najpełniej uczci setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i odda hołd bohaterom walczącym w obronie ojczyzny w przeddzień ostatniego rozbioru Polski. Nie pomylił się. Od dnia otwarcia – 5 czerwca 1894 roku – „Racławice” stały się punktem obowiązkowym na mapie turystycznej najpierw Lwowa, potem zaś, niespełna sto lat później, Wrocławia.
U schyłku wieku panoramy były bardzo modne – stanowiły podówczas rozrywkę porównywalną z dzisiejszym kinem 3D. Odmienna perspektywa i iluzoryczność wywierały ogromne wrażenie: widz chętnie „przenosił się” w inną rzeczywistość, poniekąd współuczestniczył w wykreowanych ręką artystów wydarzeniach. Współczesny odbiorca być może zupełnie na odwrót – przesycony nowinkami technicznymi, zatrzymuje się przy wielkim płótnie, zastanawiając, w czym kryje się fenomen Panoramy Racławickiej. Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie, odwiedzając wrocławską rotundę, która mieści w sobie to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
- Jarmark Świąteczny w bajkowej scenerii pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników.
(po dwuletniej przerwie – funkcjonować będzie wyłącznie w formie handlowej. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa nie będą odbywać się koncerty i występy na scenie, nie będą również organizowane parady świąteczne)
Rynek – pośród smaków i aromatów, znajdziemy wyborne specjały: aromatyczny grzaniec, alzackie podpłomyki flammkuchen, holenderskie i włoskie sery, węgierskie salami, hiszpańskie churros, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecką baklavę, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w stylowym drewnianym Młynie. Nie zabraknie świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie, owoców suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, kołaczy węgierskich, świątecznych pralin i pierników.
Na Placu Solnym z trzypoziomowego bajkowego domku z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem, będzie można podziwiać panoramę Jarmarku. W domku tym będzie można ogrzać się w blasku kominka, napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej, bajkowej przestrzeni i warsztaty dla dzieci.
Ulica Świdnicka przywita wszystkich bramą Jarmarku Bożonarodzeniowego, która wprowadzi wszystkich gości w magicznie świąteczny klimat.
- posiłek we własnym zakresie w czasie wolnym na Jarmarku
Przed godz. 20.00 – przyjazd do Polkowic
Koszt wycieczki: 35 zł- płatne w dniu wyjazdu
(zakupiony bilet do Panoramy upoważnia Państwo do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych w trzech innych wrocławskich muzeach: Narodowego, Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie)
Zapisy w biurze PUTW do dnia 14.12.2021 lub do wyczerpania miejsc.