Opublikowano: 10 marca 20222.3 minut czytania

Spotkanie odbędzie się 22 marca o g. 12.00 w sali A 407

Krzysztof Stasiak od 1999 r. jest członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, a od 2014 r. kadry Polskiego Himalaizmu Zimowego. Na swoim koncie ma osiągnięcia we wspinaczce w górach wysokich (wejścia na wszystkie najwyższe szczyty Europy: Mont Blanc 4 810 m n.p.m.- 3 wejścia, Grossglockner3798 m n.p.m.– 3 wejścia zimą i 2 latem, Eiger 3970 m n.p.m.– zimą, Matterhorn 4478 m n.p.m. – wejście solowe zimą, Elbrus 5642 m n.p.m. – latem). W 2011 r. otrzymałem nagrodę „Górskiego Orła” za samotne wejście na szczyt Matterhorn).

Sam – korzystając wyłącznie z własnych środków – w każdej wolnej chwili wspina się w Karkonoszach, Tatrach i Alpach. W 2013 r., dzięki wsparciu KGHM Polska Miedź S.A., brał udział w wyprawie na Manaslu (8156 m n.p.m.) – 8. Górę Świata. Z uwagi na nagłe całkowite załamanie pogody, góra nie została zdobyta, dla stanowiła dla niego osobisty sukces, ponieważ wszedł najwyżej spośród wszystkich uczestników (7100 m n.p.m.).

Odbywał również służbę w Ratownictwie Górniczym (sekcja wysokościowa). Posiada kwalifikacje Ratownika WOPR, Ratownika Medycznego oraz Ratownika GOPR. Każdego roku odbywa szkolenia organizowane przez TOPR, GOPR i Straż Pożarną. W 2013 r. ukończył Kurs Instruktora Ratownictwa Wysokościowego do prac z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas wypraw górskich czy akcji ratowniczych w górach często dzieli się z uczestnikami organizowanych spotkań, prelekcji czy wykładów. Uczestnikami tych spotkań są zarówno ludzie związani ze środowiskiem górskim (np. Lubiński Klub Wysokogórski „Problem”, Dni Gór w Świdnicy, Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju), jak i młodzież szkolna (zajęcia dotyczące zachowania bezpieczeństwa w górach, pierwsza pomoc przedlekarska itp.)

Podróżnicy, odkrywcy nieznanego, zdobywcy niezdobytego zawsze budzą podziw i ciekawość. Dzięki Krzysztofowi Stasiakowi dowiemy się, że zwyciężyć, to znaczy przeżyć i że walka o osiągnięcie celu leży w naturze człowieka.

Serdecznie zapraszamy!