Opublikowano: 12 maja 20212.3 minut czytania

Centrum Kultury w Polkowicach chce zaprosić mieszkańców Gminy do współpracy i aktywnego udziału w wyjątkowym projekcie “Zróbmy TEATR!”, którym będzie widowisko plenerowe w reżyserii Jacka Głomba opowiadające o Polkowicach w nieszablonowy sposób. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie.

Punktem wyjścia dla scenariusza będzie przybycie do miasta pierwszej fali polskich przesiedleńców w 1945 roku. Widzowie obejrzą ten „nowy świat” właśnie z ich perspektywy. Znajdą się w tajemniczej i nieoswojonej przestrzeni, której nie mogą powiązać z własną historią czy tożsamością. Wyrwani ze swoich domów, otoczeni przedmiotami obcych ludzi, pielęgnują jeszcze nadzieję, że są tu tylko na chwilę. Nagle pojawią się jednak postacie, które niby od niechcenia zaczynają opowiadać nowym osadnikom historię tej ziemi. Pusta przestrzeń zaczyna wypełniać się wydarzeniami, przedmioty odzyskują właścicieli, a budynki swoją historię. Okazuje się, że ten „nowy świat” ma barwną przeszłość, której nie wymaże nawet wojenna zawierucha i związane z nią narodowe antagonizmy. Im bardziej nasz wędrowny bajarz będzie się starał zniechęcić nowoprzybyłych do osiedlenia się w Polkowicach, tym bardziej przedstawiany przez niego świat będzie się im jawił jako niezwykły i pociągający.

Do projektu mogą zgłosić się mieszkańcy Gminy Polkowice w terminie do 18 maja. W projekcie może wziąć udział KAŻDY! CK zachęca wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób chciałyby współtworzyć spektakl jako: aktorzy, scenografowie, twórcy kostiumów bądź szeroko rozumiani organizatorzy premiery.

Szczegółowe informacje na temat projektu ”Zróbmy TEATR!”, karta zgłoszeniowa oraz harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej organizatorów. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Ramowy plan projektu:

  • 18 maja – termin wysyłania zgłoszeń (liczy się kolejność zgłoszeń, liczba miejsc ograniczona)
  • 19 maja – spotkanie organizacyjne
  • czerwiec – warsztaty aktorskie, scenograficzne, muzyczne
  • 17 sierpnia – 10 września – ciąg dalszy warsztatów aktorskich, scenograficznych, muzycznych

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

plakat informacyjny z dużą ilością informacji o akcji zróbmy sobie teatr